Fakta om norske VM-gullmedaljer på ski

Norge har tatt 115 gull i VM-sammenheng på ski siden det første mesterskapet i 1925.

(upublisert) Opprettet
En imponerende merittliste. Men Norge vant ikke VM-femmila én eneste gang mellom 1966 og 2005.*

Langrenn, kvinner

Sprint: Val di Fiemme 2003: Marit Bjørgen (fri teknikk) Sapporo 2007: Astrid Uhrenholdt Jacobsen (klassisk) Holmenkollen 2011: Marit Bjørgen (fri teknikk) Val di Fiemme 2013: Marit Bjørgen (klassisk) 5 kilometer: Holmenkollen 1982: Berit Kvello Seefeld 1985: Anette Bøe Val di Fiemme 1991: Trude Dybendahl (klassisk) Ramsau 1999: Bente Skari (klassisk) 10 kilometer: Holmenkollen 1982: Berit Kvello Seefeld 1985: Anette Bøe Oberstdorf 1987: Anne Jahren (klassisk) Lahti 2001: Bente Skari (klassisk) Val di Fiemme: 2003: Bente Skari (klassisk). Holmenkollen 2011: Marit Bjørgen (klassisk) Val di Fiemme 2013: Therese Johaug (fri teknikk) 15 kilometer: Lahti 2001: Bente Skari (klassisk) Val di Fiemme 2003: Bente Skari (klassisk fellesstart) Holmenkollen 2011: Marit Bjørgen (skiathlon 2 x 7,5 km) Val di Fiemme 2013: Marit Bjørgen (skiathlon 2 x 7,5 km) 20 kilometer: Seefeld 1985: Grete Ingeborg Nykkelmo 30 kilometer: Oberstdorf 2005: Marit Bjørgen (klassisk fellesstart) Holmenkollen 2011: Therese Johaug (fri teknikk fellesstart) Val di Fiemme 2013: Marit Bjørgen (klassisk fellesstart) 4 x 5 kilometer: Holmenkollen 1982: Anette Bøe, Inger Helene Nybråten, Berit Kvello, Brit Pettersen Oberstdorf 2005: Vibeke Skofterud, Hilde G. Pedersen, Kristin Størmer Steira, Marit Bjørgen Holmenkollen 2011: Vibeke Skofterud, Therese Johaug, Kristin Størmer Steira, Marit Bjørgen Val di Fiemme 2013: Heidi Weng, Therese Johaug, Kristin Størmer Steira, Marit Bjørgen Sprint lag: Oberstdorf 2005: Hilde G. Pedersen og Marit Bjørgen (fri teknikk)

Langrenn, menn

Sprint: Lahti 2001: Tor Arne Hetland (fri teknikk) Sapporo 2007: Jens Arne Svartedal (klassisk) Liberec 2009: Ola Vigen Hattestad (fri teknikk) 10 kilometer: Val di Fiemme 1991: Terje Langli (klassisk) Falun 1993: Sture Sivertsen (klassisk) Trondheim 1997: Bjørn Dæhlie (klassisk) 15 kilometer: Holmenkollen 1930: Arne Rustadstuen (17 km) Oberhof 1931: Johan Grøttumsbråten (18 km) Chamonix 1937: Lars Bergendahl (18 km) Holmenkollen 1966: Gjermund Eggen Falun 1974: Magne Myrmo (siste på treski) Holmenkollen 1982: Oddvar Brå Val di Fiemme 1991: Bjørn Dæhlie (fri teknikk) Falun 1993: Bjørn Dæhlie (jaktstart) Trondheim 1997: Bjørn Dæhlie (jaktstart) Ramsau 1999: Thomas Alsgaard (jaktstart) Sapporo 2007: Lars Berger (fri teknikk) Val di Fiemme 2013: Petter Northug (fri teknikk) 30 kilometer: Falun 1993: Bjørn Dæhlie (klassisk) Val i Fiemme 2003: Thomas Alsgaard (klassisk fellesstart) Liberec 2009: Petter Northug (skiathlon 2 x 15 km) Holmenkollen 2011: Petter Northug (skiathlon 2 x 15 km) 50 kilometer: Oberhof 1931: Ole Stenen Zakopane 1939: Lars Bergendahl Holmenkollen 1966: Gjermund Eggen Oberstdorf 2005: Frode Estil (klassisk fellesstart) Sapporo 2007: Oddbjørn Hjelmeset (klassisk fellesstart) Liberec 2009: Petter Northug (fri teknikk fellesstart) Holmenkollen 2011: Petter Northug (fri teknikk fellesstart) Sprint, lag: Oberstdorf 2005: Tore Ruud Hofstad og Tor Arne Hetland (fri teknikk) Liberec 2009: Johan Kjølstad og Ola Vigen Hattestad (klassisk) 4 x 10 kilometer: Chamonix 1937: Annar Ryen, Oskar Fredriksen, Sigurd Røen, Lars Bergendahl Holmenkollen 1966: Odd Martinsen, Harald Grønningen, Ole Ellefsæter, Gjermund Eggen Holmenkollen 1982: Lars Erik Eriksen, Ove Aunli, Pål Gunnar Mikkelsplass, Oddvar Brå Seefeld 1985: Arild Monsen, Pål Gunnar Mikkelsplass, Tor Håkon Holte, Ove Aunli Val di Fiemme 1991: Øyvind Skaanes, Terje Langli, Vegard Ulvang, Bjørn Dæhlie Falun 1993: Sture Sivertsen, Vegard Ulvang, Terje Langli, Bjørn Dæhlie Thunder Bay 1995: Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie, Thomas Alsgaard Trondheim 1997: Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie, Thomas Alsgaard Lahti 2001: Frode Estil, Oddbjørn Hjelmeset, Thomas Alsgaard, Tor Arne Hetland Val di Fiemme 2003: Anders Aukland, Frode Estil, Tore Ruud Hofstad, Thomas Alsgaard Oberstdorf 2005: Oddbjørn Hjelmeset, Frode Estil, Lars Berger, Tore Ruud Hofstad Sapporo 2007: Eldar Rønning, Oddbjørn Hjelmeset, Lars Berger, Petter Northug Liberec 2009: Eldar Rønning, Oddbjørn Hjelmeset, Tore Ruud Hofstad, Petter Northug Holmenkollen 2011: Eldar Rønning, Martin Johnsrud Sundby, Tord Asle Gjerdalen, Petter Northug Val di Fiemme 2013: Tord Asle Gjerdalen, Eldar Rønning, Sjur Røthe, Petter Northug

Kombinert:

Lahti 1926: Johan Grøttumsbråten Zakopane 1929: Hans Vinjarengen Holmenkollen 1930: Hans Vinjarengen Oberhof 1931: Johan Grøttumsbråten Sollefteå 1934: Oddbjørn Hagen Vysoke Tatry 1935: Oddbjørn Hagen Chamonix 1937: Sigurd Røen Lahti 1938: Olaf Hoffsbakken Falun 1954: Sverre Stenersen Zakopane 1962: Arne Larsen Holmenkollen 1982: Tom Sandberg Rovaniemi 1984: Lag (Tom Sandberg, Hallstein Bøgseth, Geir Andersen) Oberstdorf 1987: Torbjørn Løkken Lahti 1989: Trond Einar Elden. Lahti 1989: Lag (Trond Einar Elden, Trond Arne Bredesen, Bård Jørgen Elden). Val di Fiemme 1991: Fred Børre Lundberg Thunder Bay 1995: Fred Børre Lundberg Trondheim 1997: Lag (Halldor Skard jr., Bjarne Engen Vik, Knut Tore Apeland, Fred Børre Lundberg Ramsau 1999: Bjarte Engen Vik Ramsau 1999: Bjarte Engen Vik (sprint) Lahti 2001: Bjarte Engen Vik Lahti 2001: Lag (Kenneth Bråthen, Sverre Rotevatn, Bjarte Engen Vik, Kristian Hammer) Oberstdorf 2005: Lag (Petter Tande, Håvard Klemetsen, Magnus Moan, Kristian Hammer)

Hopp:

Lahti 1926: Jacob Tullin Thams Zakopane 1929: Sigmund Ruud Holmenkollen 1930: Gunnar Andersen Oberhof 1931: Birger Ruud Sollefteå 1934: Kristian Johansson Vysoke Tatry 1935: Birger Ruud Chamonix 1937: Birger Ruud Lahti 1938: Asbjørn Ruud Lake Placid 1950: Hans Bjørnstad Zakopane 1962: Toralf Engan (normal bakke) Holmenkollen 1966: Bjørn Wirkola (normal bakke) Holmenkollen 1966: Bjørn Wirkola (stor bakke) Holmenkollen 1982: Lag (Johan Sætre, Per Bergerud, Ole Bremseth, Olav Hansson,) Seefeld 1985: Per Bergerud (stor bakke) Falun 1993: Espen Bredesen (stor bakke) Falun 1993: Lag (Bjørn Myrbakken, Helge Brendryen, Øyvind Berg, Espen Bredesen) Thunder Bay 1995: Tommy Ingebrigtsen (stor bakke) Val di Fiemme 2013: Anders Bardal (normal bakke)   * OL-vinnerne fra 1924 til 1980 fikk også VM-tittelen, men er ikke med på denne oversikten.  

Vi bryr oss om ditt personvern

sol er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Les mer

Velkommen til vårt kommentarfelt

Vi setter pris på kommentarer til artiklene på sol.no. Husk at mange vil lese det du skriver. Hold deg til temaet og vær saklig. Vi gjør oppmerksom på at alle innlegg kan bli redigert eller fjernet av redaksjonen.