Følg Sol på Facebook!
Forhandlingene mellom NHO Mat og Drikke og Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN) startet 20. juni, men brøt sammen på overtid natt til onsdag 22. juni, skriver Mat og marked.
Nå må partene få hjelp fra Riksmekleren for å unngå streik, men det er foreløpig ikke satt noen dato for meklingen.
NHO Mat og Drikke forhandler for selskapene Arcus og Vectura. Arcus produserer vin- og brennevin, mens Vectura er logistikkselskapet som tar hånd om vareflyten fra 40 land og fordelingen av 50 millioner enheter årlig til Vinmonopolets butikker, i tillegg til serveringsbransjer og hoteller.
Dersom det blir streik, kan den få store konsekvenser for disse leveransene.
– Avstanden mellom oss var for stor til at vi klarte å finne en løsning gjennom ordinære forhandlinger. Oppgjøret går derfor nå til mekling hos Riksmekleren, sier Nikolai A. Westlie, forhandlingsdirektør i NHO Mat og Drikke.
NNN på sin side beskriver forhandlingene som «krevende».
(©NTB)