(Sol.no):Politiet ber om forlenget fengsling av mannen som er siktet for drapet på Birgitte Tengs. De sier at mistanken mot mannen er styrket, det skriver Sør-Vest politidistrikt i en pressemelding onsdag.
Mannen ble først varetektsfengslet på grunn av bevisforspillelsesfare. I denne perioden har politiet avhørt rundt 75 vitner. Det er tatt flere avhør av siktede, og det er jobbet med DNA-bevisene i saken. Dette innebærer også, som tidligere kjent, nye DNA-undersøkelser. Slik etterforskningen står i dag, er det ikke lenger bevisforspillelsesfare i saken, skriver politiet videre.
– Politiet mener nå at bevisene mot siktede er styrket. Vi har i dag sendt begjæring til Sør-Rogaland tingrett der vi ber om at mannen som er siktet for drapet på Birgitte Tengs varetektsfengsles i 12 nye uker med hjemmel i straffeprosesslovens paragraf 172 a, sier politiadvokat Fredrik Martin Soma.
Videre skriver politiet at dette betyr at de mener bevisene i saken i særlig grad styrker mistanken. I tillegg mener de at en løslatelse vil støte allmennhetens rettsfølelse og kunne skape utrygghet i befolkningen.
Siktede har vært i nytt avhør og er orientert rundt utviklingen i saken. Han erkjenner fortsatt ikke straffskyld.