(Sol.no):Den tidligere legen ble dømt for samtlige punkter i tiltalen, som omhandler seksuell omgang med en bevisstløs person, misbruk av stilling og fremstillinger som seksualiserer barn, melder TV 2.
Voldtekten han ble dømt for, skjedde ifølge tiltalen på mannens legekontor i juli 2018. Legen injiserte en kvinne med morfin slik at hun var ute av stand til å motsette seg handlingene, ifølge tiltalen.
Legen skal flere ganger ha injisert morfin i den kvinnelig pasient, før han utnyttet henne seksuelt.
Den fornærmede kvinnen skal ha oppsøkt legen i mars 2018 etter en traumatisk opplevelse. Legen skal da ha reist hjem til kvinnen og injisert henne med et beroligende middel.
De skal i etterkant av dette ha innledet en seksuell relasjon, har begge forklart i retten.
Samtidig fortsatte mannen som fastlege for kvinnen og barna hennes.
I september 2018, anmeldte kvinnen mannen.
Han er nå dømt i Oslo Tingrett, melder TV 2.
Mannen er også dømt for gjentatt seksuell omgang ved misbruk av stilling, avhengighets- eller tillitsforhold overfor samme kvinne, i en periode der han var fastlegen hennes.
Mannen er også fratatt for fremtiden på ubestemt tid å arbeide som lege, og må betale 275.000 kroner i erstatning til kvinnen.