Følg Sol på Facebook!
Ifølge presidenten står over 150 skip med ukrainske jordbruksprodukter i kø.
– Dette er en kunstig laget kø. Den oppsto fordi Russland bevisst forsinker skipstrafikken, sier Zelenskyj i en videotale fredag.
Han fortalte ikke i detalj hva som forårsaker forsinkelsene, men sier at Algerie, Bangladesh, Kina, Egypt, Indonesia, Irak, Libanon, Marokko og Tunisia er blant landene som rammes. Zelenskyj sa at eksport av rundt 3 millioner tonn mat er blitt hindret fordi trafikken ikke går som normalt.
– Russland gjør alt de kan for å sikre at hundretusenvis av mennesker blir tvunget til å bli migranter, som vil søke asyl eller dø av sult, fortsatte han.
Tyrkia og FN meglet i juli fram en avtale med Russland og Ukraina som gjorde det mulig for Ukraina å gjenoppta korneksporten via Svartehavet.
(©NTB)