– Den gjensidige politiske tilliten blir stadig dypere, sa Xi til Russlands president Vladimir Putin ifølge en uttalelse.
Putin ankom Kina tirsdag i forbindelse med et toppmøte om det omfattende kinesiske Belte- og veiprosjektet for å åpne handelsruter vestover fra Kina. Det er første gang Putin besøker en større verdensmakt siden det russiske angrepet på Ukraina i fjor vår.
Xi og Putin har møtt hverandre 42 ganger de siste ti årene, ifølge Xi, som omtaler dem som gode kollegaer og venner.
I Beijing ønsker Putin å styrke de allerede sterke båndene til Kina, men det er ikke ventet at nye avtaler blir kunngjort.

Utdanningsforbundet klager staten inn til FN
Mål om økt handel
Kina er Russlands største handelspartner. I fjor endte handelen på 190 milliarder dollar. Onsdag sier Xi at landene har mål om å bikke 200 milliarder dollar i 2023.
Representanter fra 130 land er i Kina på toppmøte. I en tale tidligere på todagerskonferansen sa Xi at Kina ikke er interessert i «ideologisk konfrontasjon, geopolitiske spill og konfrontasjon mellom blokker».
– Å se på andres utvikling som en trussel og gjensidig økonomisk avhengighet som en risiko kommer ikke til å gjøre ens liv bedre, sa Xi til delegatene.
Tyst om krigen mellom Israel og Hamas
Konferansen skjer i skyggen av krigen mellom Israel og Hamas, der både Kina og Russland søker en balanse mellom sine gode forhold både til Israel, palestinere og Hamas-allierte Iran.
USA har bedt Kina bruke sin innflytelse i regionen til å hindre at krigen sprer seg. Xi har ikke kommentert krigen offentlig.
(©NTB)