– Ingen land kan vaksinere seg ut av pandemien, og påfyllingsdoser må ikke ses på som et klarsignal for å fortsette planlagte feiringer, sier WHO-sjef Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Stadig flere land, blant dem Norge, tilbyr nå sine innbyggere en tredje påfyllingsdose med coronavaksine, og Israel kunngjorde denne uka at helsepersonell og innbyggere over 60 år skal få en fjerde dose.

Dette skjer samtidig med at bare et fåtall av innbyggerne i mange folkerike utviklingsland har fått tilbud om vaksine.
– Program for å gi alle påfyllingsdoser kommer trolig til å forlenge pandemien, snarere enn å få en slutt på den, sier Tedros.
Spres og muteres
– Det skjer ved at vaksine havner i land som alt har stor vaksinedekning og fører til at viruset får større anledning til å spre seg og mutere, advarer WHO-sjefen.

FHI venter at omikron-varianten vil dominere i løpet av få dager
Omikronvarianten av viruset sprer seg nå raskt og er hittil påvist i 106 land. En fersk studie i Sør-Afrika viser at denne varianten gir mildere symptomer og forårsaker langt færre sykehusinnleggelser enn tidligere varianter, men mange rike land har likevel besluttet å møte trusselen med påfyllingsdoser med vaksine.
Uvaksinerte
Tedros understreker at alle som har fått vaksine er godt beskyttet mot alvorlig sykdom som følge av omikron.
– Det er også viktig å huske på at det store flertallet av dem som blir innlagt på sykehus og dør av covid-19, er uvaksinerte. Det er ikke fordi de ikke har fått påfyllingsdoser, sier han.

FHI: Omikronvarianten vil gi en ny bølge av epidemien fra januar
Ifølge WHO tilbyr nå 120 land i verden påfyllingsdoser til deler av befolkningen. Ingen lavinntektsland er blant dem.
(©NTB)