USA har svartelistet seks kinesiske selskap

Det amerikanske handelsdepartementet førte fredag opp ytterligere seks kinesiske selskaper på sin svarteliste.

Lørdag ble den såkalte spionballongen fra Kina skutt ned av et amerikansk jagerfly. Foto: Chad Fish / AP / NTB Foto: NTB
Lørdag ble den såkalte spionballongen fra Kina skutt ned av et amerikansk jagerfly. Foto: Chad Fish / AP / NTB Foto: NTB Vis mer
Publisert

Det skjer etter at en kinesisk ballong ble oppdaget i USAs luftrom forrige uke og senere skutt ned. USA mener ballongen ble brukt til spionformål, men Kina holder fast ved at det var en værballong.

De seks kinesiske selskapene ble lagt til på bakgrunn av at de selger utstyr til Kinas forsvar, blant annet ballonger og lignende utstyr, skriver departementet i en pressemelding.

(©NTB)

Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer