Ukraina kaller Nord Stream-lekkasjene for et terrorangrep
Ukrainske myndigheter anklager Russland for å stå bak lekkasjene fra gassrørledningene Nord Stream 1 og 2 og kaller det for et terrorangrep.
Ukrainske myndigheter mener Russland står bak lekkasjene fra de to Nord Stream-ledningene utenfor den danske øya Bornholm. Foto: Det danske forsvaret / NTB
Vis mer
– De store lekkasjene fra Nord Stream-ledningene er ikke annet enn et terrorangrep planlagt av Russland, og en aggressiv handling mot EU, sa Mikhajlo Podolijak, president Volodymyr Zelenskyjs rådgiver.
Tirsdag kom nyheten om at gassrørledningene Nord Stream 1 og 2 lekker utenfor øya Bornholm i Østersjøen.
Skadene på ledningene er uten sidestykke, uttaler selskapet Nord Stream AG. Tyske medier og flere eksperter peker på mistanke om sabotasje.
Begge rørledningene var ute av drift som følge av Russlands angrepskrig på Ukraina. Begge inneholder imidlertid fortsatt mye gass, og lekkasjene kan føre til eksplosjoner.
SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi
bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene
våre.