Lagmannsretten skriver i fengslingskjennelsen ifølge Stavanger Aftenblad at det er treff på flere Y-markører enn det Universitetet i Oslo vanligvis tester for. Det er snakk om 25 markører.
Det er strid om hvor sterkt et slikt bevis er, ettersom Y-markører først og fremst brukes som utelukkelsesbevis, altså for å slå fast at en person ikke har noe med saken å gjøre.
– Treff på 25 markører høres mye ut, sier Arvid Heiberg, professor emeritus ved Universitetet i Bergen, til Aftenbladet.

Minerydder fra Norsk Folkehjelp omkom i mineulykke i Irak
– Når man skal analysere DNA på Y-kromosomet, har man et sett med markører for å vise variasjonen i en befolkning, i dette tilfellet den norske. Jeg vil tro at det ligger i rapporten fra Østerrike hva treff på så mange markører betyr i dette tilfellet. Men til slutt er det domstolen som skal vurdere bevisene, sier Heiberg.
Mannen i 50-årene som er siktet for drapet, nekter straffskyld. Hans forsvarer Stian Kristensen sier at det ikke dreier seg om et tradisjonelt DNA-bevis.

Mann dømt til tolv års fengsel for å ha drept moren sin i Oslo i fjor
(©NTB)