De ble lagt fram av det britiske statistiske sentralbyrået onsdag. I juni lå inflasjonen på 9,4 prosent.
Forrige gang det var tosifret inflasjon i Storbritannia, var i 1982, ifølge BBC.
Økende priser på mat og drikkevarer bidrar til den kraftige økningen i konsumprisindeksen. Prisene på mat og drikkevarer uten alkohol har steget 12,7 prosent i løpet av et år.
Det siste året har inflasjonen steget til høye nivåer over store deler av verden. Noen av de viktigste årsakene er Ukraina-krigen, høy offentlig pengebruk under pandemien og «flaskehalser» i økonomien da samfunnet ble gjenåpnet.
I Storbritannia har den høye prisveksten bidratt til det som kalles levekostnadskrisen.
For å bremse inflasjonen ble den britiske renten satt opp med 0,5 prosentpoeng til 1,75 prosent i begynnelsen av august – det største rentehoppet på nesten 30 år.
Senere i år venter den britiske sentralbanken en kombinasjon av fallende bruttonasjonalprodukt og fortsatt høy inflasjon. Arbeidsledigheten i Storbritannia er imidlertid fortsatt lav.
(©NTB)
