Til tross for at mange kommer til å jobbe hjemmefra, regner han med at det blir trangere i kollektivtransporten når videregående skoler og universiteter åpner igjen etter sommerferien.
Tegnell ber derfor om at alle vurderer andre framkomstmidler, samtidig som aktørene selv kommer til å iverksette tiltak for å hindre at folk blir sittende for tett.

FHI: Fortsatt håndvask og avstand i to-tre år
– Vi kommer sannsynligvis til å ha en fortsatt smittespredning i høst. Den kommer antakeligvis til å være på et lavt nivå, men det finnes en risiko for at det flammer opp igjen, først og fremst på steder som ikke har hatt så mye smittespredning tidligere, sa Tegnell på en pressekonferanse torsdag formiddag.
Også sosialminister Lena Hallengren deltok på pressekonferansen, som ble varslet kort tid i forveien.
Hun opplyste om at regionale myndigheter får i oppdrag å informere om hvor viktig det er å følge myndighetenes anbefalinger, ikke minst innen kollektivtrafikken.

Sverige fraråder ikke lenger reiser til Norge: – Et steg mot det overordnede målet
Tegnell deltar også på den ordinære pressekonferansen klokka 14 der han vil informere om den siste smitteutviklingen i Sverige.
Onsdag var det registrert 5.667 koronarelaterte dødsfall i landet, en økning på 21 siden tirsdag. Nærmere 80.000 personer har fått påvist viruset.
(©NTB)
Velkommen til vårt kommentarfelt
Vi setter pris på kommentarer til artiklene på sol.no. Husk at mange vil lese det du skriver. Hold deg til temaet og vær saklig. Vi gjør oppmerksom på at alle innlegg kan bli redigert eller fjernet av redaksjonen.