– Det kommer enorme mengder vann i Kristiansand. Det er mange kjellere som er oversvømt. Vi skulle ønske vi kunne hjelpe alle, men vi er ute med det vi har av ressurser. Håper på forståelse for dette, skrev brannvesenet i Agder på Twitter fredag ettermiddag.
– Store mengder nedbør den siste tiden har ført til oversvømmelser og vanskelige kjøreforhold mange steder i distriktet. Politiet oppfordrer trafikanter til å ta hensyn og kjøre etter forholdene, var meldingen fra Agder-politiet.

Meteorologisk institutt hadde på forhånd sendt ut farevarsel for styrtregn over Sørlandet. Regnværet startet i de vestlige delene av fylket.
Politihuset og kjøpesenter
Store vannmengder fosset blant annet inn i kjelleren på politihuset og i kjøpesenteret Torvkvartalet i Kristiansand sentrum. Overvann skapte trøbbel for trafikken mange steder, blant annet i Baneheitunnelen på E18. Tunnelen ble stengt en kortere periode på grunn bilberging og arbeid med å fjerne alt vannet.
Bilister Fædrelandsvennen har snakket med, forteller om kaos flere steder rundt Kristiansand.

– Vi har fått meldinger om at det ligger mye i vann i veien enkelte steder, men foreløpig er det ingenting som fører til store utfordringer, sier trafikkoperatør Andreas Larsen ved Vegtrafikksentralen Sør til avisen.
– Det kommer så pass mye nedbør om gangen at det blir umulig for slukene i veien å ta det unna. Heldigvis synker vannet kraftig når regnbygene avtar, sier Larsen.
Forsikringssaker
Forsikringsselskapet If forteller til NTB at de hadde fått inn nærmere 30 skademeldinger om uværsskader på boliger og bedrifter i 18-tiden fredag. Det er først og fremst kjellere i Kristiansand-området det kom inn meldinger om.
Skadetallet er ventet å stige utover fredagskvelden og de nærmeste dagene, opplyser kommunikasjonssjef Sigmund Clementz.

– Det tar som regel litt tid før det er mulig å få et godt bilde av hvor mange skader slike uvær fører til. Det er alltid et etterslep i skademeldingene. Samtidig pågår uværet andre steder langs kysten, så det kan bli mange skader flere steder, sier Clementz.
Foreløpig er det ikke mulig å gi noe anslag på hva skadene beløper seg til i kroner og øre. Clementz viser imidlertid til at hvis en fullt innredet kjeller med bad får store vannskader, så vil det koste det et sted mellom 300.000 og en halv million kroner å sette kjelleren i stand igjen.
(©NTB)