For inneværende år er planen at opptil 5.000 afghanere kan få komme til landet. På lengre sikt åpner regjeringen i London for opptil 20.000 afghanere.
Kvinner, jenter, religiøse og andre minoriteter skal prioriteres, ifølge planen, som blant andre BBC har omtalt.
Disse kommer i tillegg til rundt 5.000 afghanere som har jobbet for britiske styrker, samt deres familiemedlemmer, som skal hentes til Storbritannia. Nærmere 2.000 av disse er alt evakuert.
– Jeg ønsker å forsikre om at vi gjør alt som er mulig for å støtte de mest sårbare som flykter fra Afghanistan, slik at de kan starte opp et nytt liv i trygghet i Storbritannia, sier innenriksminister Priti Patel.

Norge forsterker feltsykehuset i Afghanistan – har sendt ekstra personell til Kabul
Statsminister Boris Johnson sier at Storbritannia skylder en stor takk til alle som har arbeidet for å gjøre Afghanistan til et bedre sted de siste 20 årene.
– Mange av dem, spesielt kvinner, trenger nå umiddelbar hjelp fra oss. Jeg er stolt over at Storbritannia har vært i stand til å tilrettelegge denne planen for å hjelpe dem og deres familier til å bo trygt i Storbritannia, sier han.
(©NTB)