Den største rubinen som noen gang er solgt på auksjon, ble torsdag solgt for drøyt 380 millioner kroner hos Sotheby's i New York.
En rubin på drøyt 55 karat er alt annet enn diskret, men det skulle bare mangle for et smykke til flere hundre millioner kroner. Foto: Frank Franklin II / AP / NTB
Vis mer
Edelstenen er på 55,22 karat og er skåret fra en nesten dobbelt så stor rårubin, som ble funnet i gruva Montepeuz i Mosambik i juli i fjor. Den har fått navnet Estrela de Fura (Furas stjerne) etter selskapet Fura Gems som driver gruva.
Budene startet på 21 millioner dollar, og det var en anonym kjøper som til sist fikk tilslaget med et telefonbud på 34,8 millioner dollar.
Estrela de Fura (Furas stjerne) er den største rubinen som noen gang er solgt på auksjon. Den gikk under hammeren for 34,8 millioner dollar – drøyt 380 millioner kroner. Foto: Frank Franklin II / AP / NTB
Vis mer
Den forrige rekorden for rubiner lød på 30,3 millioner dollar for en rubin på 25,59 karat fra Myanmar. Den ble solgt i Genève i 2015, og også den gangen var det Sotheby's som sto for auksjonen.
SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi
bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene
våre.