Følg Sol på Instagram og meld deg på nyhetsbrevet fra redaktøren vår!
Hjelpearbeiderne fra Den internasjonale Røde Kors-komiteen (ICRC) var på vei til Mariupol med nødhjelp og for å evakuere sivile da de ble stanset av ukrainsk politi i Manhusj, rundt 20 kilometer sørvest for den raserte havnebyen.
ICRC har i flere dager forsøkt å ta seg inn i byen, og det er ikke kjent hvorfor hjelpearbeiderne ble stanset og satt i forvaring. Ifølge ICRC ble hjelpearbeiderne løslatt samme kveld.

Russisk aktivist: - Jeg tror knapt jeg har sett en mørkere tid
– ICRCs team som ble tatt i forvaring av politiet i Manhusj mandag, ble løslatt i går kveld, heter det i en kunngjøring fra ICRC.
– Dette er en stor lettelse for oss og for familiene deres, legges det til.
Ifølge Ukrainas visestatsminister Irina Veresjtsjuk er hjelpearbeiderne sendt til Zaporizjzja, 220 kilometer lenger vest. Heller ikke hun opplyser hvorfor de ikke fikk fortsette til Mariupol.
