Prinsesse Dianas bil solgt

Prinsesse Dianas gamle Ford Escort ble solgt for 650.000 britiske pund på en auksjon i England lørdag. Summen tilsvarer om lag 7,5 millioner kroner.

Prinsesse Dianas gamle Ford Escort ble solgt for nærmere 7,5 millioner kroner på en auksjon i London lørdag. Foto: Alberto Pezzali / AP / NTB
Prinsesse Dianas gamle Ford Escort ble solgt for nærmere 7,5 millioner kroner på en auksjon i London lørdag. Foto: Alberto Pezzali / AP / NTB Vis mer
Publisert

Prinsessen, som foretrakk å kjøre sin egen bil, hadde den svarte Ford Escort RS Turbo fra 23. august 1985 til 1. mai 1988.

Diana er blant annet avbildet med bilen utenfor en rekke fine butikker og restauranter i Chelsea og Kensington i London.

Lørdag gikk den under hammeren hos bilauksjonsfirmaet Silverstone Auctions i London. Budene startet på 100.000 pund, og endte til slutt på 650.000 pund. Det er foreløpig ikke kjent hvem kjøperen er.

– Avdøde Diana, prinsessen av Wales, var helt klart en fan. Bilen var et fascinerende valg av kjøretøy for datteren av en jarl, moren til den fremtidige kongen og dronningens svigerdatter, sier bilspesialist Arwel Richards ved Silverstone Auctions.

Bilen antas å være den eneste svarte RS Turbo Serie 1-bilen i verden, ettersom modellen normalt sett kom i hvitt.

31. august er det 25 år siden prinsesse Diana døde i en bilulykke i Paris i Frankrike.

(©NTB)

Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer