Følg Sol på Instagram og meld deg på nyhetsbrevet fra redaktøren vår!
Opprykkskampen til Premier League er kjent som «fotballens mest lukrative» for laget som går seirende ut. Nottingham Forest kan nå vente seg en sum på snaue 2 milliarder kroner neste sesong.
Det er ligaens lukrative TV-avtale, samt reklameinntekter som gjør at selv de dårligst rangerte lagene tjener svært godt på å spille i den øverste divisjonen.

Avsatt Polen-ambassadør vant over staten i retten
Nottingham Forest spilte sist i Premier League i 1998/99-sesongen. Da hadde de spilt der i fem strake sesonger. Nå er de tilbake i det gjeve selskap ledet av manager Steve Cooper. Et selvmål like før pause ble avgjørende mot Huddersfield.
Huddersfield øynet opprykk etter at de i 2019 måtte ta turen ned.
Selvmål
Etter en jevnspilt første del av kampen kom det første målet etter 43 minutter. Levi Colwill forsøkte å klarere et innlegg fra James Garner, men ballen traff i stedet kneet og gikk i eget mål. Det var helt utakbart for Huddersfield-keeper Lee Nicholls.

Britiske myndigheter godkjenner Chelsea-salg
Med 20 minutter igjen gikk Jonathan Hogg i bakken inne i feltet, men dommeren valgte i stedet å gi gult kort til Huddersfield-spilleren for filming. TV-bildene viste at det var kontakt, men videodømmingsverktøyet VAR endret ikke dommer Jonathan Moss' avgjørelse.
Derfra og ut handlet det meste om å forsvare ledelsen for Nottingham Forest, noe de klarte og med det kunne juble vilt for opprykk.
Pengegalopp
I 2020 konkluderte revisjonsselskapet Deloitte med at de nyopprykkede lagene til Premier League den sesongen tjente mellom 1,6 og 3,2 milliarder kroner.
De numrene er noe senket i forbindelse med koronapandemien, men det er ventet at grunnsummen skal ligge tett på 2 milliarder. Flere faktorer vil være med på å øke den summen utover i sesongen som kommer.
Deretter vil de tjene mer om de holder seg i ligaen i årene som følger.
(©NTB)