Avtalen ble undertegnet i London tirsdag ettermiddag og er inngått mellom Storbritannia på den ene siden og de tre EØS-landene Norge, Island og Liechtenstein på den andre.

Nei, brannen startet ikke i en tilbakekalt bil
Avtalen sikrer rettighetene til om lag 20.000 nordmenn i Storbritannia og 15.000 briter i Norge.
– De beholder de samme rettighetene som de har i dag, sier Eriksen Søreide på telefon fra London.
I tillegg til borgeres rettigheter dekker avtalen spørsmål som vareflyt, tollprosedyrer, politisamarbeid og offentlige anskaffelser.
Storbritannia går ut av EU ved midnatt norsk tid den 31. januar. Britene vil da ta fatt på en overgangsperiode som i utgangspunktet skal vare ut 2020.
Overgangsordningene dekker også Norge, noe som betyr at det aller meste vil fortsette som før ut året.
– Alt blir egentlig som i dag. Storbritannia fortsetter som om de hadde vært medlem av EU og EØS, forklarer Eriksen Søreide.
Neste oppgave blir nå å forhandle fram en ny frihandelsavtale for tida etter 2020.
– Vi har gjort alle forberedelser til å starte forhandlinger med britene om det framtidige forholdet, forsikrer utenriksministeren.
(©NTB)