Puh, for en uke dette er for oss som henger med i nyhetsbildet og leser Sol!
Hvis du liker nyhetsoppsummeringen, så meld deg med på nyhetsbrevet i boksen under! Hilsen Sol-redaktør Andreas Heen Haaland-Carlsen
Dette åpner nå

Torsdag kveld letter regjeringen på en stor del av coronatiltakene. Vi forventer at flere dermed kommer til å bli smittet, men at smitten skal være mindre alvorlig enn før. Så er det om å gjøre at vi klarer å opprettholde kapasiteten i helsevesenet.
- Det blir lov å få servert alkohol fram til klokka 23.
- Grønt lys på videregående skoler.
- Så mye hjemmekontor som mulig.
- Vi fortsetter med munnbind og meter.
- Nye karanteneregler
Skriking, krenking og slanke-TV

Har du noen gang lurt på hva Caps Lock-knappen på tastaturet egentlig er til? Det lurer ikke Linnéa Myhre på. Før jul var det på´n igjen med store bokstaver fordi hintene i Maskorama var for dårlige. Eller, som hun selv formulerer det: «Hvem faen er et som sitter og finner på denne dritten?»
Nå er det livsstilsprogrammet «16 ukers helvete» som kanskje er det jævligste hun har sett.
Christer Falck deltar i programmet, og har sendt noen ord til Myhre og dem som blir krenket på andres vegne.
Blir Jens sentralbanksjef?

Den gode, gamle arbeiderpartilederen Jens Stoltenberg kan gjøre tidenes comeback i gamlelandet som sentralbanksjef. Saken avgjøres av regjeringen fredag, på et ukentlig fredagsmøte på Slottet som heter «Kongen i statsråd», der kongen eller kronprinsen deltar.
Hva alle krangler om? Vel, minst to ting:
For det første, så er det enkelt og greit spørsmålet om hvem som skal få jobben. Det står mellom faglig sterke Ida Wolden Bache og Jens Stoltenberg.
Dagsrevyen oppsummerte CV-ene deres slik som i bildet over, og har fått kjeft for at framstillingen ble skjev. Les mer om kritikken på M24.
For det andre, så er avgjørende at toppjobbene i Norge ikke fordeles ut fra dem som har makta fra før, til vennene deres. Statsminister Jonas og eksstatsminister Jens er gode venner. Jonas har dermed sagt seg inhabil i ansettelsessaken. Men har de to egentlig hatt en prat på tomannshånd om dette? Vel, derom strides ganske mange.
Etterretningssjef siktet for landsforræderi

Dette er en komplisert og svært uvanlig sak, men altså: Danmarks etterretningssjef heter Lars Findsen og er en av landets aller høyest betrodde menn. Denne uka kom nyheten om at han sitter fengslet, siktet for lekkasjer av hemmelige dokumenter.
Hvis du vil ha en grei intro til saken fra NTB, så les denne.
Danske Politiken.dk går mer i dybden.
Bring your own booze-festen

Labour krever hodet til statsminister Boris Johnson servert på et fat, eller at han i det minste går av som statsminister og stiller seg i skammekroken.
Denne uka ble det kjent at statsministerens stab inviterte over 100 personer til hagefest og ba gjestene ta med egne drikkevarer. Problemet med det? Jo altså, Boris hadde stengt ned hele landet, bedt folk om å holde seg hjemme, og forbudt å blande seg med folk fra andre husholdninger utendørs.
Dette kommer i tillegg til avsløringer om at Boris har brutt regler og retningslinjer flere ganger under pandemien.
Breivik krever løslatelse – rettssak starter tirsdag

Neste uke starter saken der Anders Behring Breivik krever å få bli en fri mann. Selv om de fleste aner utfallet av saken, vil det være ganske høy interesse for den.
Breivik er dømt til 21 års forvaring, med en minstetid på ti år, etter terrorangrepene i Oslo og på Utøya 22. juli 2011.
Breivik har tidligere forsøkt å bruke rettssalen som en arena for å ytre seg. Seriøse medier er svært forsiktige med å la ham gjøre det, og ifølge denne forskeren har Breivik i liten grad lykkes med å markedsføre synspunktene sine.
Årets idrettsnavn: Maren Lundby

Maren Lundby ble stemt fram som Årets navn av seerne da Idrettsgallaen var arrangert i helga. Seerne begrunner ikke stemmene sine, men så alle får det med seg nevner vi at Maren Lundby både har vært pådriver for at kvinner skal få hoppe i stor bakke, og deretter blitt verdensmester i nettopp stor bakke.
Gratulerer!