Tyskland:

Lastebilsjåfører sultestreiker

I det de beskriver som et siste håp om å få oppmerksomheten til arbeidsgiverne, har lastebilsjåfører som frakter varer rundt i Europa sultestreiket i Tyskland.

Lastebilsjåfører fra Usbekistan, Georgia, Tajikistan og Ukraina sultestreiker i Tyskland. Foto: NTB
Lastebilsjåfører fra Usbekistan, Georgia, Tajikistan og Ukraina sultestreiker i Tyskland. Foto: NTB Vis mer
Publisert

Sjåførene har allerede streiket i ti uker, og med dalende tro på at de polske arbeidsgiverne vil komme dem i møte sluttet noen av dem å spise i forrige uke.

Det er den seneste utviklingen i en streikeaksjon som har blitt beskrevet som enestående av fagforeningsrepresentanter. Rundt 80 sjåfører har under streiken satt opp en leir på en bensinstasjon langs motorveien utenfor Frankfurt.

Lastebilistene er i hovedsak fra Usbekistan og Georgia, og hevder at de ikke får regelmessig utbetalt lønn. De sier også at de arbeider under umenneskelige forhold og må jobbe ekstremt lange vakter.

Sjåførene jobbe for flere polske lastebilselskaper eid av Mazur-gruppen.

(©NTB)

Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer