Lasse Lönndahl er død

Den svenske sangeren og skuespilleren Lasse Lönndahl er død, 94 år gammel.

Den folkekjære artisten Lasse Lönndahl fotografert i 2013. Foto: Maja Suslin / TT / NTB
Den folkekjære artisten Lasse Lönndahl fotografert i 2013. Foto: Maja Suslin / TT / NTB Vis mer
Publisert

Familien bekrefter dødsfallet overfor nyhetsbyrået TT 2. juledag.

Lönndahl beskrives som Sveriges første tenåringsidol på 1950- og 60-tallet. Han debuterte allerede i 1949 med plata «Tangokavaljeren», som ble den nest mest spilte plata i Sverige.

I løpet av karrieren hadde Lönndahl 37 låter på Svensktoppen. Han ga ut 38 plater som solgte i over en million eksemplarer, skriver Dagens Nyheter.

Artisten Lasse Berghagen mener Lönndahls bortgang markerer slutten på en epoke.

– Han var vel en av de siste gentlemennene helt ut til fingerspissene. Veldig morsom og sjenerøs, en vennlig person. Det var et godt menneske, og det er trist å høre at han har gått bort, sier han.

(©NTB)

Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer