Lærerstreiken:

Lærerorganisasjonene tilbake etter to timers pause – fortsetter møtet hos Riksmekleren

Etter to timers pause var de tre lærerorganisasjonene tilbake hos Riksmekleren for å se om det er mulig å komme til enighet og få en slutt på lærerstreiken.

Leder i Utdanningsforbundet Steffen Handal sier at han vil bidra til å finne en løsning på lærerstreiken under møtet hos Riksmekleren lørdag. Foto: Hanna Johre / NTB
Leder i Utdanningsforbundet Steffen Handal sier at han vil bidra til å finne en løsning på lærerstreiken under møtet hos Riksmekleren lørdag. Foto: Hanna Johre / NTB Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Møtet hos Riksmekleren startet klokken 10. Om lag halvannen time senere forlot Utdanningsforbundet, Skolenes landsforbund og Norsk Lektorlag lokalene i Grensen i Oslo for å holde interne møter.

– Vi har fått noen interne avklaringer, sa en svært ordknapp forbundsleder Mette Walker i Skolenes landsforbund på vei inn til fortsettelsen av møtet hos Riksmekleren litt før klokken 13.30.

– Vi er fortsatt i en prosess, understreket hun.

Kan gå mange timer

Utdanningsforbundets leder Steffen Handal understreket på vei inn igjen til møtet med riksmekler Mats Ruland og KS at de mest av alt ønsker en løsning.

– Vi er i en prosess her inne først og fremst. Det er for å se etter alle muligheter for å løse konflikten, selvfølgelig, og for å få avsluttet streiken, sa Handal, men uten å ville si noe om forslagene som måtte ligge på burdet.

Han kan ikke si noe om hvor lang tid lørdagens møte vil vare.

Riksmekler Mats Wilhelm Ruland ankom møtet med boller kjøpt på Narvesen for å hjelpe på stemningen. Foto: Annika Byrde / NTB
Riksmekler Mats Wilhelm Ruland ankom møtet med boller kjøpt på Narvesen for å hjelpe på stemningen. Foto: Annika Byrde / NTB Vis mer

– Det kan gå mange timer, eller det kan gå fort, sier Handal, som ikke ønsker å si om det er større bevegelse nå enn på forrige søndags møte som endte med at partene gikk fra hverandre etter to timer.

Lønnsutviklingen

Han vil ikke si om det har vært bevegelse fra motparten KS og om arbeidsgiversiden har vist vilje til å flytte på kravene.

– Vi er her så lenge det er håp, og vi jakter en løsning som gjør at lærerne ikke lenger skal sakke akterut i lønnsutviklingen, og at vi skal gjøre noe med den andelen uten lærerutdanning som faktisk står og underviser i norske klasserom, sier Handal.

Spørsmålet er om det er mulig å komme fram til en løsning i dag, om forhandlingene trekker ut i tid, eller om partene finner ut at avstanden fortsatt er så stor at de ikke ser noen mulighet til å komme til en enighet.

IMPONERER: Kathleen Fitzpatrick, lærer på Holy Trinity i Washington DC skapte vill jubel i skolegården etter dette imponerende skuddet. Video: Rødt Kort / Pambou. Vis mer
Arbeidslivsdirektør Tor Arne Gangsø i KS var ordknapp før møtet med de andre partene i lærerkonflikten på Riksmeklerens kontor i Oslo lørdag, men sa at de ønsker å finne en løsning. Foto: Annika Byrde / NTB
Arbeidslivsdirektør Tor Arne Gangsø i KS var ordknapp før møtet med de andre partene i lærerkonflikten på Riksmeklerens kontor i Oslo lørdag, men sa at de ønsker å finne en løsning. Foto: Annika Byrde / NTB Vis mer
Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer