I helgen begynte Sporveien, på oppdrag fra Ruter, å merke seter og ståplasser som ikke skal brukes på trikker og T-baner. Målet er å sikre større avstand mellom passasjerer på grunn av koronautbruddet, skriver Aftenposten.

Konkursras blant klesbutikker i Norge
Et vognsett med tre vogner på T-banen har normalt plass til 450 personer, men vil den neste tiden kun ta 130 passasjerer. På de såkalte Italia-trikkene er det vanligvis plass til 212 passasjerer, men nå vil de kun ta 59 passasjerer.
I løpet av uken skal alle trikker være merket, og i løpet av neste uke skal alle T-baner være merket.
Ruter sier at de ikke vil ta stikkprøver for å sjekke om folk overholder reglene.
– Vi ber kundene vise hensyn og vente til neste avgang når det ikke er kapasitet om bord, sier Cathrine Myhren, pressevakt i Ruter.
Også Vy er i gang med å merke sine tog på Østlandet. Her skal halvparten av setene merkes.
Flere busselskaper merker også seter.
(©NTB)

Velkommen til vårt kommentarfelt
Vi setter pris på kommentarer til artiklene på sol.no. Husk at mange vil lese det du skriver. Hold deg til temaet og vær saklig. Vi gjør oppmerksom på at alle innlegg kan bli redigert eller fjernet av redaksjonen.