Inflasjonen i Sverige faller mer enn ventet

Inflasjonen i Sverige falt i mars til 10,6 prosent, sammenlignet med en prisvekst på 12 prosent i februar, ifølge landets statistiske sentralbyrå.

Publisert

Økonomene hadde på forhånd regnet med en inflasjonstakt på rundt 11 prosent på årsbasis, ifølge KPI-målet og Bloombergs sammenstilling.

Også de underliggende inflasjonsmålene synker mer enn ventet. Riksbankens viktigste mål KPIF landet på 8,0 prosent i mars, sammenlignet med 9,4 prosent i februar. Her lå forventningene på 8,3 prosent på årsbasis.

Når energiprisene utelates, sank inflasjonen fra 9,3 prosent til 8,9 prosent, mens forventningene var på 9,1 prosent.

(©NTB)

Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer