– Vi er klar over den nåværende situasjonen. Det har vært militær aktivitet, også denne morgenen, men vi fortsetter, sier IAEA-sjef Rafael Grossi.
– Vi har et viktig oppdrag å utføre, sier han videre.
Uttalelsen kom etter at Ukraina anklaget russiske styrker for å ha angrepet byen Enerhodar, i nærheten av kjernekraftverket, i morgentimene torsdag. IAEAs eksperter skal inspisere anlegget senere på dagen.

Trening av ukrainske soldater i Norge: - Blir langvarig og omfattende
Anklager
– Russiske styrker har beskutt Enerhodar med artilleri og brukt automatvåpen og raketter, skriver ordfører Dmytro Orlov på Telegram, og legger ved bilder av ødelagte bygninger med røykskyer over.
Ukraina kom med lignende anklager også onsdag. Senere ba ukrainske styrker om at Russland slutter å bombardere veien observatørene skal bruke til kraftverket.
Russland anklager på sin side Ukraina for å ha utplassert opptil 60 sabotører rundt kjernekraftverket.
– Omtrent klokken 6 landet to grupper sabotører fra den ukrainske hæren om lag tre kilometer fra Zaporizjzja-anlegget, sier det russiske forsvarsdepartementet i en uttalelse.

FN: Kina kan ha begått forbrytelser mot menneskeheten
De legger til at russiske styrker har satt i verk «tiltak for å tilintetgjøre fienden».
Kontroll
Atomkraftverket i Zaporizjzja og områdene rundt kontrolleres av russiske styrker, men det er fortsatt ukrainske teknikere som står for driften.
De to krigførende partene anklager hverandre stadig vekk for militære angrep på eller ved kraftverket. Dette har utløst frykt for en mulig atomulykke.
G7-landene har bedt om at Det internasjonale atomenergibyråets (IAEA) ekspertgruppe får uhindret tilgang til kraftverket.
Ukrainere mener på sin side at besøket vil bli brukt av Russland til å legitimere annekteringen av området.
(NTB)