På to uker har Helsedirektoratet forandret mening om bruk av coronapass innenlands, skriver Aftenposten.
27. november var direktoratet positive, men 7. desember mener direktoratet at slikt pass ikke har noen hensikt.
Det er utbredelsen av omikronvarianten som har fått direktoratet på andre tanker.
Det er lite lurt å la folk være sammen uten begrensninger, selv om de er vaksinert eller tidligere smittet, mener direktoratet, som leverte sine anbefalinger til regjeringen tirsdag.

Folkehelseinstituttet har på sin side anbefalt bruk av coronapass som kontaktreduserende tiltak. Men det bør forbeholdes nettopp dem som har to doser eller er tidligere smittet.
FHI mener at om omikron omgår immunitet, bør det vurderes å kreve at coronapass suppleres med en negativ test.
Tilliten til helsemyndighetene faller
Mens 83 prosent av befolkningen svarte at de i stor grad har tillit til helsemyndighetene i uke 38, da landet ble gjenåpnet, er andelen nå nede på 65 prosent, skriver Dagbladet.
Helsedirektoratets befolkningsundersøkelse ble gjennomført i forrige uke, altså før de nye coronatiltakene ble innført.

Pfizer: Oppfriskningsdose gir god beskyttelse mot omikronsmitte
– Jeg tror at folk mister noe av tilliten til myndighetene når de ser at vi får en stor smitteutbredelse og flere innleggelser i sykehus. Nå er det slik at vi er i en annen situasjon enn tidligere i pandemien. Selv om vi nå er mer usikre, så har vi gode vaksiner som hjelper oss i stor grad i tida framover også, sier helsedirektør Bjørn Guldvog til avisen.
(©NTB)