Analytikere i det amerikanske forsvarsdepartementet Pentagon ble tatt på senga av egenskapene til det nyutviklede våpenet, ifølge Financial Times. De jobber nå for å forstå hvordan avfyringen praktisk lar seg gjøre.

Taliban ber TV-kanaler om å la være å vise programmer med kvinnelige skuespillere
Ifølge meldingen testet Kina den 27. juli et såkalt hypersonisk glidefartøy, den komponenten i en langtrekkende rakett som bærer selve stridshodet mot målet i svært høy hastighet. Glideren kan utrustes med atomvåpen.
Testen fant sted over Sør-Kinahavet.
Amerikanske analytikere forsøker nå å få svar på hvilke teknologier som er tatt i bruk for å gjøre det mulig å skyte ut en rakett fra glideren mens den beveger seg i enorm hastighet. De spør seg også hva formålet med raketten var, skriver den britiske avisen.
Noen eksperter mener det er snakk om en luft-til-luft-rakett. Andre mener det kan ha vært et system for å ødelegge rakettforsvarssystemer som kan true glidefartøyet.

Wikipedia-redigerere kjemper mot løgner, fanatikere og nazister
Russland og USA har arbeidet med utvikling av hypersoniske våpen i årevis. Eksperter sier imidlertid at avfyringen av raketten viser at det kinesiske prosjektet er langt mer avansert enn rivalenes.
(©NTB)