Lederen for havnen i Subic sier at flere tonn med søppel ble lastet over i konteinere i løpet av natten på et lasteskip som vil bruke om lag 20 dager til Vancouver.

Filippinene kaller hjem ambassadøren fra Canada
Mer enn 100 konteinere med husholdningssøppel, blant annet plastflasker og -poser, aviser og brukte voksenbleier ble fraktet til Filippinene fra Canada med båt i 2013 og 2014.
I april truet president Rodrigo Duterte med at han selv ville sendte søppelet tilbake til Canada dersom de ikke hentet det. Nå har trusselen altså blitt en realitet.
– Jeg tror beskjeden som vi sender til verden er at vi vil ikke være en bakgård, dessuten at presidenten er en å regne med, sier Wilma Eisma, lederen for havnen i Subic.
I midten kalte Filippinene hjem ambassadøren og flere konsuler i Ottawa fordi Canada ikke har hentet hjem søppelet sitt.
(©NTB)

Velkommen til vårt kommentarfelt
Vi setter pris på kommentarer til artiklene på sol.no. Husk at mange vil lese det du skriver. Hold deg til temaet og vær saklig. Vi gjør oppmerksom på at alle innlegg kan bli redigert eller fjernet av redaksjonen.