FHI: Ny coronabølge er i gang

En ny coronabølge er i gang. Belastningen på sykehusene kan bli stor, men trolig ikke større enn den var i sommer, mener Folkehelseinstituttet.

Vi er nå inne i en ny koronabølge, ifølge Folkehelseinstituttet. Foto: Erik Johansen / NTB
Vi er nå inne i en ny koronabølge, ifølge Folkehelseinstituttet. Foto: Erik Johansen / NTB Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

– Smittespredningen og antall nye sykehusinnleggelser på grunn av covid-19 er svakt økende. Det var en nedgang i antall dødsfall i uke 45 sammenlignet med den forutgående uken, men det har samlet sett vært en økning i antall dødsfall de siste par ukene, skriver Folkehelseinstituttet (FHI) i sin ukesrapport.

Helseinstitusjonene må ha beredskap for flere innleggelser, flere utbrudd og for større sykefravær, understreker FHI.

Samfunnet for øvrig kan fortsette med en normal hverdag uten smitteverntiltak.

Det er også flere tilfeller av influensa og RS-virus, og det er sannsynlig at også disse virusene vil gi utbrudd i vinter, mener FHI.

– Det er for tidlig å si om utbruddene vil komme samtidig, eller etter hverandre, og hvor store de vil bli.

Andel påvisninger og innleggelser av RS-virus er svakt økende, spesielt hos barn under 5 år. Det kan tyde på at vi er i starten av vinterens utbrudd blant barn.

(©NTB)

Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer