Følg Sol på Facebook!
– Vi er bekymret for sikkerheten til våre tjenestepersoner, sa innenriksminister Juan Zapata på en pressekonferanse i hovedstaden Quito torsdag.
Gisselsituasjonen startet dagen etter at hundrevis av soldater og politifolk gjennomførte en razzia der de lette etter våpen, ammunisjon og eksplosiver i et av landets største fengsler i byen Latacunga i Andesfjellene sør i landet.

Norge legger ned ambassaden i Mali: - En trist, trist dag
SNAI, det offentlige organet som har ansvar for Ecuadors fengsler, sa tidligere torsdag at gisseltakingen er hevn for den aksjonen, men senere sa myndighetene at den er en protest mot flytting av innsatte til andre fengsler.

Ecuador var inntil for få år siden et fredelig land mellom Colombia og Peru, verdens to største kokainprodusenter. Men nylig har også Ecuador blitt et knutepunkt for narkotikasmugling og tilhørende vold.
Fengslene i Ecuador er, i likhet med dem i resten av Latin-Amerika, overfylt. Mange er i tillegg kontrollert av kriminelle gjenger, og det er ikke uvanlig med blodige fengselsopprør der mange blir drept.
(©NTB)