Et av bokbransjens største mysterier kan være løst

Forsøk på å stjele hundrevis av upubliserte bokmanuskripter har vært et mysterium i bokbransjen i fem år. Nå er det som kan være gjerningspersonen arrestert.

Bokhandel Oslo 20190312. Inne i en bokhandel. Foto: Gorm Kallestad / NTB
Bokhandel Oslo 20190312. Inne i en bokhandel. Foto: Gorm Kallestad / NTB Vis mer
Publisert

En 29 år gammel italiensk mann som er ansatt hos et amerikansk forlag ble denne uken arrestert av FBI i New York.

Han er anklaget for å ha utgitt seg for å være agenter og utgivere over epost for å stjele upubliserte verk fra store forfattere.

Den påståtte svindelen har vært kjent og fryktet i bokbransjen i rundt fem år, og gjerningspersonen har sett seg ut verk fra blant annet Margaret Atwood, Ian McEwan og Sally Rooney.

– Han har utgitt seg for å være ulike personer i forlagsbransjen for å få tilsendt manuskripter han ville bruke til sin egen fordel, forteller påtalemyndigheten i USA.

Mannen har blitt siktet for svindel og identitetstyveri, noe som har en strafferamme opp til 22 år.

(©NTB)

SJOKKSVAR: På Tiktok viser videoer hvordan Fanta Exotic kan gi positivt svar på hurtigtester. Men funker det egentlig? Video: Dagbladet TV Vis mer
Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer