Eks-sorenskriver dømt til fengsel for å ha forklart seg falskt om kjæreste

Den tidligere sorenskriveren for Nordmøre tingrett er funnet skyldig i falsk forklaring og dømt til fengsel i 30 dager.

En tidligere sorenskriver er dømt til fengsel i 30 dager for falsk forklaring. Foto: Berit Roald / NTB
En tidligere sorenskriver er dømt til fengsel i 30 dager for falsk forklaring. Foto: Berit Roald / NTB Vis mer
Publisert

I 2018 var den tidligere sorenskriveren dommer i en barnefordelingssak i Nordmøre tingrett, der en kvinne ansatt i barnevernet som han skal ha vært kjæreste med, hadde vært saksbehandler.

Den ansatte kvinnen i barnevernet skrev i en epost til avisen Tidens Krav i januar i år at hun hadde hatt et kjæresteforhold til Ødegård i perioden mars 2012 og til og med juli 2018. Kontakten ble gjenopptatt mai 2019, og forholdet ble avsluttet i midten av november 2020.

Ifølge tiltalen skrev mannen i en epost til lagmannsretten i 2019 at han hadde en privat relasjon til kvinnen til 2015, og at han møtte henne sporadisk så sent som i 2017. Påtalemyndigheten mener at dette ikke stemmer, og at han hadde en seksuell relasjon til kvinnen i tidsrommet hun oppga i eposten til Tidens Krav.

(NTB)

Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer