Gävle kommune er hardest rammet. I resten av fylket har det falt 40 til 50 millimeter i løpet av natten.

– Det har kommet dobbelt så mye regn på én natt som i en hel måned, sier Therese Fougman, meteorolog ved SMHI.
Flere veier har nå rast – eller står i fare for å rase ut i Gästrikland.
En naturkatastrofe
Politiet, som beskriver situasjonen som en naturkatastrofe, måtte advare folk mot å gi seg ut på usikre veier, der vannmassene plutselig kunne ta over.

– Det er ikke lurt å dra ut med bil eller andre kjøretøy nå. Man vet ikke hvilke veier som står i fare for å kollapse etter regnværet, sa pressetalsperson Magnus Janson Klarin ved politiets redningssentral.
Trafikken i regionen er derfor sterkt påvirket. Det er også store problemer for togtrafikken i Gävle og Dalarna.
Store bostedsområder i Gävle står helt under vann. Både hus og biler er oversvømmet av brunt flomvann.
Mange nødmeldinger
Nødetatene skal i løpet av natten ha fått inn rundt 400 nødmeldinger.
Skolestart er utsatt. En bygård måtte evakueres etter at deler av en vegg kollapset, skriver Expressen.
Også sør i Dalarna har man fått merke regnværet.
– Vi har hatt en del alarmoppringninger, men vi har klart oss bedre enn for eksempel i Gästrike, opplyser Stefan Fröbom, i redningstjenesten Dala Mitt.
En postbil kjørte ned i en elv, og en bro er blitt feid bort sør for Borlänge.
– Men sjåføren av postbilen klarte å ta seg ut av bilen og fikk satt seg på taket. Han måtte vente et par timer før han ble sett og fikk hjelp. Han er nå i sikkerhet, sier Fröbom.
Regnet avtar
Regnværet treffer også andre deler av landet, men svenske meteorologer har foreløpig bare sendt ut laveste farevarsler, klasse 1 advarsler for områdene Jämtlands län, Västenbottens kyst og Norrbottens kyst og innland.
Regnværet ventes å vare ut onsdag ettermiddag. Etter det blir det ustabilt, men med færre skurer uten den samme intensitet, lyder varslet.
(©NTB)