Følg Sol på Facebook!
NTB-Ritzau
Den populære, men ganske omstridte chatroboten kan skrive tekster, også hele eksamensoppgaver, som er så gode at selv de mest erfarne lærere og sensorer kan bli lurt.
Derfor har flere danske universiteter nå lagt ned forbud mot å bruke kunstig intelligens under eksamen, skriver kringkasteren DR.

Masseprotest i Madrid mot Spanias regjering
– Man skal skrive sin eksamensoppgave selv. Og det har man ikke gjort dersom man bruker kunstig intelligens. Det handler om å teste hva studentene kan, sier Anna Bak Maigaard, visedirektør ved universitetet i Aarhus.
Også på Danmarks Tekniske Universitet, Roskilde Universitet og Syddansk Universitet er det lagt ned forbud mot bruk av kunstig intelligens. Københavns Universitet opplyser at et forbud avhenger av den enkelte eksamen.
I Norge er det foreløpig ikke innført forbud, men Utdanningsforbundet har besluttet at internett skal stenges under eksamen i videregående skole.

Oslo Ap vil ha Raymond Johansen som byrådsleder i fire nye år
(©NTB)