Norges Bank besluttet torsdag å heve styringsrenten til 3 prosent. Forbrukerrådet sier dette betyr betydelig økte utgifter for allerede hardt pressede låntakere.
– I dagene som kommer, vil bank etter bank følge etter med varsling av høyere gjeldsrenter. Forbrukerrådet forventer imidlertid at bankene gjør ditto heving av innskuddsrenten, skriver Forbrukerrådet i en pressemelding.
De mener pengene «strømmer inn for finansnæringen» når bankene øker gjeldsrentene uten å sette opp innskuddsrenta. De viser til at Norges største bank DNB meldte om økte renteinntekter og rekordresultat i 2022.
Bankene må ta mer ansvar, mener Inger Lise Blyverket, direktør i Forbrukerrådet.

Nav tror ledigheten vil stige litt - disse yrkesgruppene er mest utsatt
– Vi ser at bankene er vesentlig tregere med å sette opp innskuddsrenta enn de er med boliglånsrenta. Det betyr at bankene skor seg på norske forbrukere i dyrtid, og det mener vi er lite samfunnsansvarlig, sier Blyverket.
(©NTB)