Følg Sol på Facebook!
Skipresident Tove Moe Dyrhaug ble overrasket over nyheten om at Lucas Braathen legger opp som alpinist.

Pappa Braathen: – En mobbekampanje mot stjernene
– Dette er en trist nyhet og kom overraskende for oss alle, og jeg beklager sterkt at Lucas har kommet til denne konklusjonen. Samtidig kan vi ikke gjøre annet enn å respektere beslutningen han har tatt, sier skipresident Tove Moe Dyrhaug i en pressemelding.
Ble overrasket
Alpinistenes sportssjef Claus Ryste sier at avgjørelsen til Braathen kom overraskende på ham.
– Jeg opplever at det har vært en grei dialog med Lucas og hans far den siste tiden. Nå ønsker vi å ta vare på Lucas og håper at det går bra med han. Samtidig trenger vi også tid til å følge opp de andre utøverne og støtteapparatet, sier Ryste.

Reaksjonene hagler etter Braathen-sjokket: – Helt katastrofe
Snakket om konflikten
Braathen kunngjorde karrierestopp da han møtte pressen i Sölden før verdenscupåpningen. Før det brukte han mye tid på å snakke om den pågående konflikten med Norges Skiforbund om en ny landslagsavtale. Striden har vært om markeds- og bilderettigheter.
Braathen debuterte i verdenscupen som 18-åring og tok sin første verdenscupseier i Sölden for tre år siden. Siden ble det fire nye seirer og sju pallplasser.