Ap-politikeren Knut V. Korsæth er død

Tidligere Ap-ordfører i Lillehammer og statsforvalter i Oppland Knut Villy Korsæth døde fredag. Han ble 90 år gammel.

Publisert

Det skriver Gudbrandsdølen Dagningen.

Korsæth ble født i Berg i Østfold og var utdannet lærer. Han var mangeårig skoledirektør i Oppland, men tok permisjon da han var ordfører i Lillehammer for Arbeiderpartiet fra 1976 til 1981. Fra 1981 til 2002 var han statsforvalter i Oppland.

Han hadde også en rekke andre verv innen politikk, kultur, næringsliv og idrett, blant annet som styremedlem i Norges idrettsforbund, der han også var æresmedlem. Korsæth var leder for prøve-OL på Lillehammer i 1993.

I 1998 ble han utnevnt til kommandør av St. Olavs Orden. Korsæth skrev også flere bøker, blant annet om Oppland og kommune-Norge.

(©NTB)

Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer