36 har mistet livet i skogbrann på Hawaii

Skogbrannen på Hawaii har krevd 36 liv, opplyser ordføreren på øygruppens nest største øy Maui.

Skogbranner herjer på øya Maui på Hawaii. Her fra Lahaina tirsdag. Foto: Alan Dickar via AP / NTB
Skogbranner herjer på øya Maui på Hawaii. Her fra Lahaina tirsdag. Foto: Alan Dickar via AP / NTB Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Maui-ordfører Richard Bissen oppgir det oppdaterte dødstallet til lokal-TV-stasjonen KITV.

Tidligere har han uttalt at lete- og redningsarbeidet fortsatt pågår og at han ikke vet hva som vil skje videre.

Brannen spredte seg svært raskt som følge av tørt terreng og kraftig vind. Maui er hardt rammet, der brannen spredte seg til bebygde områder.

Den historiske byen Lahaina, nordvest på øya, er også hardt rammet. Flammene nådde blant annet Front Street, der det ligger en rekke butikker og restauranter som er populære blant turister.

Brannen har tvunget mange innbyggere og turister til å evakuere, og det blir meldt om omfattende strømbrudd. I Lahaina måtte noen av innbyggerne kaste seg i sjøen for å komme unna flammer og røyk.

USAs president Joe Biden varsler føderal hjelp.

– Jeg har beordret alle tilgjengelige føderale ressurser på øyene til å bistå, sa Biden i en uttalelse natt til torsdag norsk tid.

Følg Sol på Facebook!

Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

SOL er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer